Postępowanie sanacyjne
Jeżeli niewypłacalność dłużnika jest już na tyle głęboka, że aby wyjść z tego stanu dłużnik musiałby podjąć działania związane z odstąpieniem od umów, sprzedażą majątku dłużnika, czy redukcją zatrudnienia, powinien wówczas skorzystać z trybu postępowania sanacyjnego. Należy pamiętać jednak, że już we wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego dłużnik winien wykazać, że w toku postępowania będzie w stanie regulować wszystkie zobowiązania, które powstaną po dniu otwarcia restrukturyzacji.
Omawiany tryb postępowania poza celem jakim jest zawarcie układu z wierzycielami, prowadzi również do podjęcia szeroko pojętych działań sanacyjnych (co wiąże się z kompetencją zarządcy do dużego wpływu na organizację przedsiębiorstwa). Zarządca sporządza plan restrukturyzacyjny, podejmuje działania ściśle nadzorowane przez sędziego-komisarza i wierzycieli.
Omawiany tryb postępowania daje przy tym największą ochronę przeciwegzekucyjną. Samo postępowanie z założenia trwa 12 miesięcy, zatem działania zarządcy wymagają dużego zaangażowania i przemyślenia. Skutkiem pomyślnie przeprowadzonego postępowania sanacyjnego jest zaspokojenie wierzycieli, uniknięcie przez przedsiębiorcę upadłości oraz wprowadzenie zmian usprawniających działanie przedsiębiorstwa na przyszłość.